GS01 (kablosuz)


Ürün Özellikleri

GS01, petrol ve gaz endüstrisinde yanıcı hidrokarbon gazların ve buharların kesintisiz izlenmesine yönelik kablosuz bir kızılötesi gaz vericisidir. Kendinden güvenli ve SIL dereceli vericide tamamen kablosuz sinyal aktarımı ve güç beslemesi bulunur. Bu da GS01'in tesis genişletmeleri, yükseltmeleri ve yeni sıfırdan projeler için esnek ve uygun maliyetli bir çözüm olmasını sağlar.

Zorlu koşullarda kurulum

Açık deniz platformlarında veya FPSO'larda, tank çiftliklerinde ve rafinerilerde - petrol ve gaz endüstrisinde, her yer güvenlikle ilgili ölçüm noktalarıdır. Bu ölçüm noktalarından bir kısmını kablolu gaz algılama cihazlarıyla izlemek çok zordur, hatta bazen imkansızdır. Bu tip sistemlerin aksine GS01 kablosuz verici, ne sinyal aktarımı ne de güç beslemesi için kablo kurulumu gerektirmez. Bu sayede kurulum kolay ve basittir; ayrıca verici, 500 metre mesafeye kadar uzakta olan erişim noktasına sinyalini gönderir.

Güç beslemesi veya sinyal aktarımı için hiçbir kablo kanalı gerekmez. Buna ek olarak, kalkanlar yüzünden sinyal aktarımının imkansız olduğu makineler veya binalar içine ayrı antenli GS01-EA ürün modeli takılabilir.

Petro-kimya tesislerinde bakım çalışması veya keşif amaçlı sondaj gibi geçici uygulamalar için GS01 size maksimum esneklik sunar. Mevcut güvenlik özelliklerinize sorunsuz şekilde entegre edilebilir. Bir FPSO'nun döner kulesi gibi teknik olarak karmaşık kurulumlar bile artık hiçbir güçlük yaşanmadan yapılabilir.


Proje boyunca zamandan ve paradan tasarruf

GS01 ile proje maliyetleri, kablolu kurulumlardan belirgin oranda daha düşük olabilir, örneğin kurulum maliyeti tipik olarak %60 ila 80 oranında daha düşüktür. Kablosuz iletişim ve batarya gücü; kablo, bağlantı kutusu ve kontrol kabini ihtiyacını azaltır. Tüm cihazların önceden yapılandırılabilmesi sayesinde saha kurulum çalışması belirgin düzeyde azalır. Ayrıca sistemi planlama, konfigürasyon ve belgeleme işlemi de asgari düzeydedir.
Tüm bunlar, GS01'in akıllı tasarımı sayesinde başarılır. Verici, 5 miliwatt'tan daha az güce ihtiyaç duyar. Bu da ortam koşullarına bağlı olarak bataryaları değiştirmeden 2 yıla kadar çalışabileceği anlamına gelir. Kendinden güvenlikli tasarım, tehlikeli bir alanda bile batarya paketinin kolayca değiştirilmesine olanak tanır.

Çalışma esnasında zamandan ve paradan tasarruf

Patentli MEMS (Mikro Elektromekanik Sistem) optik filtrelerinin kullanılmasıyla, kızılötesi sensör teknolojisi bir üst düzeye çıkarılmıştır. MEMS çok uzun vadede stabildir ve yeniden kalibrasyona gerek duymaz, bu da doğrudan bakım maliyetlerini düşürür. MEMS ile kızılötesi algılama, üç farklı dalga boyunda çalışır ve sensördeki yoğuşmayı önlemeye yönelik ısıtmalı optikler içerir.


Güvenli, kablosuz haberleşme

SIL2 özellikli GS01, kablosuz iletişim için ISA100.11a standardını kullanır. Bu nesne tabanlı standardın önemli bir avantajı, SIL3 sertifikalı güvenlik protokolü PROFIsafe dahil yabancı protokollerin entegrasyonuna imkan vermesidir. Ölçüm verilerinin hızlı ve güvenli aktarımına yönelik GasSecure’un patentli SafeWireless iletişim konsepti ile kombinasyon halinde bu özellik, GS01'in tam SIL2 özellikli bir sinyal zinciri ile güvenlik cihazlı sistemlere (SIS) kolay entegrasyonunu sağlar. Ayrıca açık ISA100.11a standardı, diğer alan cihazlarının kablosuz ağa kolay entegrasyonunu destekler.Ürün ile ilgili döküman bulunmamaktadır.