Dräger Polytron SE Ex


Ürün Özellikleri

Reaksiyon ısısı ölçme ilkesini kullanan Dräger Polytron SE Ex sensörü, ortam havasındaki yanıcı gazların ve buharların kesintisiz olarak izlenmesine yönelik bir gaz detektörüdür.

Geniş sıcaklık ölçüm aralığı

Dräger Polytron SE Ex sensör kafası, -50 °C ila +85 °C ortam sıcaklıklarında kullanılabilir; hatta özel HT versiyonu +150 °C sıcaklığa kadar kullanılabilir.

Kapsamlı patlama koruması

Dräger Polytron SE Ex sensör kafaları, 94/9/EC (ATEX 95) kılavuzu uyarınca II 2 GD onaylıdır ve bu nedenle, bölge 1 ve 2'nin yanında bölge 21 ve 22 potansiyel olarak patlayıcı atmosferlerde kullanılmaya uygundur.

Pelistör sensörler

Pelistör, içinde ince telli bir platin bobin bulunan, gözenekli seramik bir boncuktan oluşur. Yaklaşık 270 mA'lik bir akımla, platin bobin seramik boncuğu yaklaşık 450° C'ye ısıtır ve aynı anda sıcaklığa çok hassas bir şekilde uyarlanan ölçüm direnci görevi görür. Boncuğa giren yanıcı gaz molekülleri ısı salınımıyla katalitik olarak oksitlenir. Bunun sonucunda platin telli bobinde oluşan direnç artışı, gaz konsantrasyonuyla orantılıdır.

Zehir saptama güvenirliği

On yıllardır şirket bünyesinde üretilen Dräger pelistörler PR tipidir, yani zehirlenmeye karşı dirençlidir. Tasarımı sayesinde, sülfür, fosfor, kurşun veya silikon bileşikler gibi katalizör zehirleri içerebilen endüstriyel ortamlarda geleneksel pelistörlere göre daha dayanıklıdır.

İki versiyon

Dräger Polytron SE Ex PR M ve SE Ex LC M'nin her ikisi de bağlantı muhafazası bakımından farklı olan iki versiyon halinde mevcuttur. Dış mekanlarda kullanılmaya ideal olarak uygun olan büyük muhafaza, bir kablo rekoruyla donatılmıştır. Bu kablo, sensörün alt bölününden de kutuya giriş yapabilir.

Ölçüm sinyali

Gaz konsantrasyonuyla orantılı olan bir mV ölçüm sinyali, alev asızdırmaz gövdeli gaz sensörü tarafından üretilir ve kontrol ünitesinde değerlendirilir. Kontrol ünitesi (örn. Dräger REGARD Ex veya Dräger Polytron SE Ex), yüzlerce metreye kadar uzatılabilen üç telli bir blendajlı kabloyla sensör kafasına bağlanabilir ve tehlikeli gaz konsantrasyonlarının varlığında alarm vermek için kullanılır.

Ortam koşulları

Gaz konsantrasyonuna bağlı olan sıcaklık yükselmesi, yalnızca ortam sıcaklığındaki olasılıkla daha yüksek dalgalanmalar ölçme özellikleri bakımından telafi edildiğinde ölçüm sinyali olarak kullanılabilir. Bu amaçla, ikinci bir boncuk kullanılır; bu boncuk, yukarıdaki boncuğun aksine katalizörle donatılmamıştır ve bu nedenle yalnızca ortam sıcaklığını ölçer. Bir Wheatstone köprü devresinde bu boncuk, ortam etkilerini, özellikle de ortam sıcaklığından gelen etkileri telafi eder.Ürün ile ilgili döküman bulunmamaktadır.